Tarta de Santiago

A múlt hónapban Galíciában jártunk, 100 km-t mentünk a Caminón. Nagy élmény volt, de itt most nem ez a lényeg, volt egyvalami, amivel mindennap találkoztunk, bármerre is jártunk: ez a tarta de Santiago volt, a camino hagyományos desszertje. Megmondom őszintén, én nem voltam érte annyira oda, mert nagyon édesnek és túlzottan száraznak találtam, de amikor itthon kicsit utánanéztem a receptnek, gyanús volt, hogy ennek azért a hozzávalók alapján finomabbnak kéne lennie, mint amit az úton tapasztaltunk, ezért kipróbáltam (na persze rögtön fele cukorral indítottam), és az eredmény nagyon kellemesen lepett meg, sőt, kifejezetten finom lett, úgyhogy megosztom a receptet.
A tarta de Santiago nagyon egyszerű sütemény, mert az ember csak összekeveri a hozzávalókat és már lehet is sütni, nem kell habbá verni, krémesíteni semmit, és összesen 3 alap hozzávalóból készül: mandula, tojás és cukor, tehát alapból tej- és lisztmentes is. Lapos sütemény, ne várjuk, hogy majd szép magasra feljön, körülbelül ugyanolyan marad, mint amikor betöltjük a formába. Hagyományosan porcukorral szórják meg a tetejét, egy Szt. Jakab kereszt mintázattal, hát én ezt kihagytam, helyette egy fésűkagyló került a tetejére díszítésként.
Ez az egyszerű, de finom sütemény önmagában is megállja a helyét (elég tömény a sok mandula miatt), de lekvárral vagy gyümölccsel is finom, akár vaníliafagylalt mellé is el tudom képzelni.
A recept 20 cm-es formához van, 24-26 cm-es formához 5 tojással és 250 g mandulával készítjük.

Hozzávalók egy 20 cm -es kapcsos tortaformához:

  • 3 tojás
  • 150 g őrölt mandula
  • 75 g cukor
  • ½ citrom reszelt héja
  • ½ narancs reszelt héja
  • 1 ek. narancslikőr
  • 1 kk. fahéj

A sütőt előmelegítjük 180°C-ra. A tortaforma alját kibéleljük sütőpapírral, az oldalát kizsírozzuk. Egy közepes tálban kézi habverővel egyneműre keverjük a tojásokat (nem kell verni, nem kell fehéredésig keverni, csak simára), hozzáadjuk a cukrot, majd a likőrt és a száraz hozzávalókat. Csak addig keverjük, amíg minden össze nem keveredett, formába töltjük és 30 perc alatt megsütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e. A formában hagyjuk kihűlni. Frissentartó fóliába csomagolva, szobahőmérsékleten tárolva másnap is tökéletes.




Jegyzetek:

  • Több recept írta, hogy pálinkával készítsük, vagy valamilyen likőrrel, hagyományosan galíciai gyógynövényes likőrt, orujo-t raknak bele, én házi szilvapálinkával próbáltam, de szerintem a narancslikőr jobb választás.
  • Citromhéj szinte mindegyik receptben volt, narancshéj csak néhányban, némelyikben mandarinhéjat írtak, szerintem a narancshéj nagyon jól kiemeli a mandula aromáját. Bio citrushéjhoz nem mindig egyszerű hozzájutni, én általában szezonban szoktam venni, és a lereszelt héjat lefagyasztom, így mindig van kéznél, amikor szükség van rá.
  • Ha szeretünk pepecselni (bár szerintem ennek a receptnek az a legnagyobb előnye, hogy hihetetlenül gyors), akkor vehetünk héjazott egész mandulát, megpiríthatjuk és aztán a felét finomra, a másik felét meg durvára darálhatjuk, hogy érdekesebb legyen a textúrája.
  • Ha nagyon szeretnénk procukor szórást, akkor íme, itt egy Szent Jakab kereszt, amit kinyomtatva, kivágva olyan lesz a süti, mint ha Galíciából hoztuk volna.