Nálunk a március vége a születésnapok jegyében telik, mert három családtagot is ekkor ünneplünk. Több, mint 20 éve ilyenkor Moldáviai túrótorta kerül az asztalra, melynek receptje Lajos Mari 99 sütemény és torta c. könyvéből származik. Az eredeti recept 26 cm-es tortaformához van, én most csak 20 cm-es, kisebb tortát készítettem, ezért arányosan csökkentettem a hozzávalókat, valamint az egyik születésnapos kérésére kimaradt belőle a gyümölcs (ananászkonzerv, vagy más gyümölcsbefőtt). Lajos Mari ehhez a tortához készen vehető tésztákat használ, de érdemes ezeket is inkább otthon megsütni, mert sokkal finomabb, és annyival nem nagyobb macera. A tetejét hagyományosan cukrozatlan kakaóporral szórjuk be, de lehet porcukorral is, vagy az egész tortát bevonni tejszínhabbal, hogy mutatósabb legyen, de mi így, puritánul szeretjük. 😄
Hozzávalók egy 20 cm-es kapcsos tortaformához:
- 120 g liszt
- 80 g vaj
- 40 g porcukor
- 1 ek. tejföl
- csipet só
- csipet sütőpor
- 2 tojás
- 60 g liszt
- 60 g cukor
- csipet só
- 250 g krémes állagú túró
- 2 tojássárgája
- 60 g porcukor
- 1 tk. vanília aroma
- fél citrom reszelt héja
- 6 g (3 lap) zselatin
- 50 ml víz
- 200 ml habtejszín
- sárgabaracklekvár
- kakaópor (a szóráshoz)
Az esemény előtt két nappal megsütjük a piskótát. A piskótasütés pontos leírását lásd itt. 2 tojásból a piskóta kb. 20 perc alatt sül ki. Mindenképp tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e. Ha teljesen kihűlt, frissentartó fóliába csomagoljuk és a hűtőben pihentetjük másnapig, amikor éles, recés kés, vagy speciális tortalapvágó segítségével félbe vágjuk.
A következő munkafázis a linzerlap sütése. A lisztet elmorzsoljuk a hideg vajjal, hozzáadjuk a cukrot, sót, sütőport és a kanál tejfölt, majd gyors mozdulatokkal összegyúrjuk. A linzernél fontos, hogy ne érjünk sokat a tésztához és gyorsan dolgozzunk, mert a kézmelegtől megolvad a vaj, a lisztszemcsék felszívják és a tészta nem lesz omlós. Ha összegyúrtuk, frissentartó fóliába csomagoljuk és egy órára hűtőbe tesszük pihenni.
Közben előmelegítjük a sütőt 180°C-ra. Kivesszük a tésztát, lisztezett deszkán vékonyra kinyújtjuk (kb. 2-3 mm), sütőlapra tesszük, villával megszurkáljuk és kb. 10 perc alatt megsütjük.
A linzert nem szabad túlsütni, mert akkor kemény lesz, akkor jó, ha még nagyon világos színe van, csak a szélén látni, hogy kezd pirulni. Ha megsült, még azon melegében a kapcsos tortaformánk szélével kiszúrjuk, késsel körbevágjuk (a leeső részek jók lesznek reggelire) és hagyjuk kihűlni.
A zselatinlapokat beáztatjuk ½ dl vízbe.
A túrót (ha nem kaptunk krémes állagút, akkor a sima túrót botmixerrel pürésítsük), a tojássárgákat, a porcukrot, a vaníliát és a citromhéjat egy nagyobb tálban simára kikeverjük.
Ha a zselatin megpuhult, akkor egy kis lábasban a vízzel együtt felolvasztjuk, vigyázva, nehogy felforrjon. Ha felolvadt, hagyjuk langyosra hűlni. Közben a tejszínhabot keményre felverjük.
A kapcsos tortaformába belehelyezzük a linzerlapot, megkenjük sárgabaracklekvárral, erre jön az egyik piskótalap, amelyet szintén megkenünk lekvárral. (Itt jönne a gyümölcsbefőtt, amit én kihagytam.) A tortaforma szélét kibéleljük sütőpapírral, így majd szebben lehet kiszedni a tortát.
A langyosra hűlt zselatinhoz egy kanálnyi túrókrémet keverünk, majd ezt belekeverjük a többi túrókrémbe. Ez a lépés azért kell, mert ha a zselatin hirtelen találkozik a nagy mennyiségű hideg krémmel, akkor összeugorhat, csomóssá válhat. Ezután keverjük bele a tejszínhabot.
A kész tölteléket belesimítjuk a tortaformába, kicsit hozzáütögetjük a munkalaphoz, hogy kitöltse, majd ráhelyezzük a másik piskótalapot, óvatosan rányomva, hogy mindenütt illeszkedjen a krémhez.
Hűtőbe tesszük másnapig. Tálalás előtt megszórjuk kakaóval.