Fahéjas csiga

A múltkor Cinnamon Roll Apple Pie-t sütöttem, és ekkor érett meg bennem az elhatározás, hogy fahéjas csigákat fogok csinálni. Itthon elsősorban a kakaós csiga ismert, Amerikában viszont a fahéjas verziót, a cinnamon roll-t szeretik. A tészta mindkét esetben kelt tészta, azzal a különbséggel, hogy az amerikai verzióhoz buttermilk-et, vagyis írót használnak. Ettől fantasztikusan puha lesz a tészta, másnap is (tovább nem tudom, mert elfogyott 😄). 
Az író az a tejszerű folyadék, ami a tejszín vajjá köpülésekor a vajtól elválik, kevés helyen kapható, de ez nem kell, hogy bárkit eltántorítson, hiszen pár perc alatt tejszínből lehet írót és vajat csinálni. Én is így jártam, mert hiába kerestem írót, úgyhogy végül kénytelen voltam vajköpüléshez folyamodni. Nem egy ördöngösség, az egyetlen fontos dolog, hogy legalább 30%-os habtejszín kell hozzá, még jobb, ha több. A tejszínt elektromos habverővel felverjük, és addig verjük tovább, míg a vaj el nem válik az írótól, ez kb. 6-7 perc. Leszűrjük a vajat, az írót felfogjuk és voilá, van házi vajunk és írónk. Én most Cserpes tejszínt vettem, ez 330 ml-es üvegben van, pont annyi írót eredményez, amennyire szükségünk van ehhez a recepthez.
A kiindulási alap ez a recept volt, de szokás szerint nagyon sok benne a cukor és még a végén nyakon is öntik vajas-cukros krémsajttal. A krémsajtot meg szerettem volna tartani, mert szerintem az enyhén savanykás-sós íz jól kiegészíti az édes fahéjas tölteléket, de amennyire lehet, szerettem volna zsír- és cukorszegény megoldást találni, ezért azt találtam ki, hogy a krémsajtot a fahéjjal együtt a töltelékbe teszem, így nem lesz száraz sem. Ez a megoldás nagyon jól működött, de legközelebb a krémsajtot előre össze fogom keverni a cukorral és a fahéjjal, és így kenem meg a tésztát, így szebben lehet majd tekerni és egyenletesebb lesz az eredmény. De így is csodásan finom lett.
Ez a tészta tökéletesen alkalmas kakaós csigára is - aki azt jobban szereti -, de mivel a kakaó eleve savanyú egy kicsit, én itt kihagynám a krémsajtot és csak olvasztott vajjal kenném meg a tésztát.

Hozzávalók 12 csigához:

a tésztához
  • 180 ml író
  • 60 ml meleg víz
  • 17 g élesztő (egy 50 g-os kocka harmada)
  • 3 ek. (50 g) cukor
  • 500 g liszt
  • 1 tk. só
  • 1 kk. vanília aroma
  • 85 g olvaszott vaj
  • 2 tojás
a töltelékhez
  • 150-200 g zsírszegény krémsajt (én a Lidl-féle Goldessa Soft Cheese Balance-t használtam, mert abban is író van)
  • 150 g barnacukor
  • 3 ek. (25 g) fahéj
Az íróba beleöntjük a meleg vizet, belekeverünk a cukorból egy kávéskanálnyit, majd belemorzsoljuk az élesztőt és addig keverjük, amíg teljesen fel nem oldódik. A liszthez hozzáadjuk a sót, a maradék cukrot, elkeverjük, majd jöhet bele az olvasztott vaj, a 2 tojás és a vanília aroma. Végül hozzáöntjük az élesztős keveréket és a robotgép dagasztókarjával szépen kidolgozzuk a tésztát, amíg oldalt el nem válik az edény falától. Alul ragadni fog, mert nagyon lágy tészta.
Frissentartó fóliával lefedjük és meleg helyen 80 percig kelesztjük. A barnacukrot és a fahéjat összekeverjük. Ha a tészta megkelt, lisztes kézzel kiszedjük a munkalapra (bőven lisztezzük, mert még mindig ragad), kicsit átgyúrjuk és kinyújtjuk 40x50 cm-es téglalap nagyságúra. Megkenjük a krémsajttal, majd megszórjuk a cukros fahéjjal.



Amennyire lehet, szorosan feltekerjük és 12 egyenlő darabra vágjuk.

Sütőpapírral bélelt tepsibe (kb. 30x35 cm-es) tesszük konyharuhával letakarjuk és meleg helyen további 40 percet kelesztjük.
Közben a sütőt előmelegítjük 190°C-ra. 18 percig sütjük.